טוסקנה איטליה

מידע על טוסקנה – toscana

טוסקנה (toscana) הוא חבל ארץ, השוכן במרכזה של איטליה ופירנצה היא בירתו. זה חבל ארץ מגוון ביותר מבחינה נופית – בצפון הרי האפנינים עם מצוקי ההרים, חופים מקסימים בחלק המזרחי והדרומי. שמורות הטבע מפוזרות בטוסקנה מן הצפון עד לדרום. הרי האפנינים בצון, הר אמיאטה בדרום הם הרים מכוסים שלג לפעילויות סקי נרחבות. בכל רחבי טוסקנה משתרעים יערות, כרמי זית וגפן. תוצרת היקבים ובתי הבד – יין ושמן מטוסקנה – מפורסמים בכל העולם.

היסטוריה – כבר מהמאה השמינית לפני הספירה התיישבו ויישבו את טוסקנה עממים שונים. האטרוסקים הגיעו לטוסקנה במאה החמישית לפני הספירה והקימו בה ממלכה, ושרידים רבים מתרבותם נחשפו באתרים רבים – בעיקר קברים מצויירים. במאות הבאות שלטה האימפריה הרומית שהשאירה אף היא חותמה על האיזור. באלף הראשון כבר קמו הערים הנודעות כמו פירנצה, לוקה, סיינה ארצו ועוד.

ארכיטקטורה – הערים הטוסקניות מימי הביניים והרנסנס נשתמרו היטב ועד היום ניתן לחוש את ריחות התקופה במהלך טיולים בסמטאות הצרות בהן. הערים הללו עדיין מוקפות חומות ומגדלים, עם מבנים נפלאים, כמו הארמונות, מבני הציבור, הפיאצות שעד היום משמשים כמרכז החיים הטוסקניים. דוגמא נפלאה היא הפיאצה של סיינה. בכל מבנה ציבורי גדול נבנה הגן האיטלקי הנפלא המתוכנן על המזרקות, העצים והשיחים הירוקים. אחת הדוגמאות לגן אופייני טוסקני נמצא בוילה – villa garzoni

ארכיטקטורה – המבנים החשובים המסמלים את הארכיטקטורה מימי הביניים ותקופת הרנסנס בטוסקנה הם הכנסיות בסגנון רומנסקי. אחד מסמליה החשובים הוא המגדל הנטוי בפיזה, ששימש בזמנו מגדל פעמונים של הכנסיה. מאוחר יותר אנו מוצאים בטוסקנה את הכנסיות בסגנון הגותי כשהכנסייה בסיינה מסמלת סגנון זה.

אמנות הרנסנס, ששרשיה בפירנצה, בירת טוסקנה במאות ה- 13 – 15 – פיתחה סגנונות חדשים שאותם מייצגים האמנים – ג’יוטו, רפאל, מיכאלאנג’לו, ליאונרדו דה וינצ’י, ואחרים. יצירותיהם מוצגות ברחבי טוסקנה ובעיקר בפירנצה – במוזיאון המפורסם – אופיצי, בכנסיות כמו מריה נובלה, קארמינה ועוד.

מבחינה תרבותית מתרכזים בטוסקנה אוצרות תרבות מן העשירים בעולם. אוספי האמנות במוזיאונים ובכנסיות ברחבי טוסקנה, המבנים הארכיטקטוניים שתוכננו על ידי מיטב האמנים של טוסקנה החל ממיכאלנג’לו ( עד היום שרדו מבנים בתכנונו כמו בית המלון בפייסולה), ואחרים. אוצרות אלה הם הסממן המייחד את טוסקנה מכל אזוריה של איטליה.